Sonel Publishing
Plaque_Rue_Faubourg_Montmartre_-_Paris_IX_(FR75)_-_2021-06-27_-_1

RUE DU FAUBOURG MONTMARTRE

מדי פעם אני נשאל על חיי החברה שלי בפריס. האם אני פוגש אנשים? מבלה איתם? משוחח? זה היה פעם. עם התגברות המיזנטרופיות שלי נמוגו ההיכרויות הישנות ואני נמנע מחדשות. לא לטעות; אינני מרחיק עצמי מחברת בני אדם, כל עוד הדבר לא כרוך בהחלפת מילים, החלפת נוזלים או מגע אחר מכל סוג.

אני פוגש את מי שבא לאותן הופעות, מי שאוכל באותן מסעדות, מתפעל מאותם מוזיאונים, או סתם מהלך מולי ברחוב. אני פוגש את הקונים בשווקים  (בכולם הייתי, לרבות אלה בהם חיפש JACQUES PREVERT  עזרים לאהובתו, למעט שוק העבדים), בחנויות הספרים או במכולת. הפגישות האלה, שהחמות בהן אפילו מלוות בניד ראש קל או שביב חיוך (בעיקר בקיץ, עם גילויי ליבן של הבנות), הן פסגת חיי החברה שלי. די והותר.

במסגרת שיטוטי אני מזדמן לעיתים ל RUE DU FAUBOURG MONTMARTRE , שתחילתו ב GRANDS BOULEVARDS.

זה אינו רחוב המככב במדריכי התיירים, אבל תמיד מהנה לטייל בו. הפעם הגדלתי עשות והגעתי אליו יום אחר יום, לצפות בשתי הופעות עליהן ידובר במייל נפרד.

הרחוב הומה מסעדות, בעיקר אוכל רחוב ומזרח רחוק. המפורסמת בהן היא CHARTIER, בה נאכל במחירים שפויים מנות ראשונות של שבלולים, הרינג בתפוחי אדמה, אבוקדו ושרימפס, טרין ועוד ועוד. גם ארוחה שתורכב ממנות ראשונות בלבד תהא שמחה ללב ולמעיים. בעיקריות נמצא שוקרוט, מגוון מנות בשר אדום ולבן על כל מקורותיו, ואפילו ספגטי. גם הקינוחים מצוינים, לרבות הגבינות של סוף הארוחה. לא פלא שהמחיר הנוח (גם של היינות)  והמגוון הרחב יוצרים תור המתמשך לאורך הרחוב כמעט בכל שעות היממה, לאורך המחסום כבשדות התעופה.

מול המסעדה נמצא THEATRE LE PALACE שעל חלק ממופעיו נכתבו מיילים בעבר. הוא הוקם ב 1912 ועבר גילגולים רבים כבית קולנוע, מיוזיק הול בו הופיעו מיטב האמנים ואולם תיאטרון. בשנות השבעים והשמונים שימש מרכז תרבות וקישר בין אופנה    CHIC PARISIEN למוסיקה והיה מקובל כבית לאמנות מחתרת. אז היה הוא אחד המועדונים הפופולאריים ביותר בעיר. בשנים האחרונות אירח הצגות מוסיקליות בעיקר, ומאז הקורונה דעכה הפעילות וכיום מוצעות רק הופעות לילדים. חבל.

בלוק אחד בהמשך נמצא המקום של  BANKSY, אולמות תצוגה של יצירותיו. כן, אותו אמן שהתפרסם בציורי הקירות החברתיים שלו, לרבות בגדה המערבית, ושהשמיד במכירה פומבית ציור שלו שנקנה בממון רב. גם עליו נכתב כאן בעבר. לידו חנות הליצן המעניינת, בה ניתן למצוא תחפושות ועזרי תיאטרון ככל שהנפש חפצה. אפשר גם לשכור לערב.

ממול נמצא THEATRE DU NORD- OUEST, עליו אכתוב במייל הבא.

בפינת RUE DES MARTYRS (כמה השם הולם) ניצבת EGLISE NOTRE DAME DE LORETTE. זה גם שמו של אתר הזיכרון בצפון צרפת לזכר  42,000 החיילים שנהרגו במלחמת העולם הראשונה בפלנדריה.  הכנסייה נבנתה במקור במאה השבע עשרה, נהרסה ונבנתה מחדש במחצית המאה התשע עשרה. המבנה כבד וחולש על סביבתו וציורי הקיר והתקרה, כמו גם הויטראז'ים בחלונות יפים ביותר. בין המפורסמים שנטבלו בה היו GEORGE BIZET  ו-   CLAUDE MONET. מקור השם והפולחן המתלווה אליו הוא באגדה לפיה הבית בו נולד ישו הועבר על ידי מלאכים לאיטליה, לעיירה באותו שם, כאשר הממלוכים כבשו את ארץ ישראל בשנת 1291. בשעת הביקור שלי נערכה תפילה, ישבתי זמן מה ונהניתי, עד שהגיע מועד ההופעה.

שתפו פוסט זה:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.