Sonel Publishing
מיץ

על משטרה ועוד כמה

מה בין משקה פירות לשנאת שוטרים *מי חוגגת בשיא המהירות ומי מתחת למים* ואיזו החלטה דרמטית קיבלו מרקס אנד ספנסר

פריס מלאה שוטרים. הם ניצבים בכל פינה, במדים שחורים, אפוד מלא, מכשיר קשר, ציוד התקפי, בזוגות או בחבורות, ברחוב או במטרו.

כמו בישראל, ובעצם כמו בכל מקום בעולם, הציבור מרבה לתקוף את המשטרה. יש הטוענים שהיא אלימה כלפי שחורים, ערבים ובכלל, ויש הטוענים שאינה עושה דבר לביטחון תושבי העיר, בעיקר ברובעים הקשים המאוכלסים במהגרים, אך לא רק שם.

השוטרים עצמם מאוגדים בוועדים ובכך מצבם שונה משוטרי ישראל. במספר אזורים בצרפת מסרבים לדוגמה השוטרים לאכוף את התו הירוק, בנימוק שהדבר יגרום להם עומס ובנוסף אינם רוצים להמצא בין הפטיש והסדן   כפי שמצאו את עצמם במהומות האפודים הצהובים. בנוסף, רבים מהשוטרים אינם מחוסנים ולפיכך אינם עורכים ביקורות במקומות סגורים גם באזורים בהם הם פועלים בתחום.

סיפור פיקנטי כבש כאן את הכותרות; בקבוקי משקה פופולרי בשם TRUE FRUITS  ידועים בתוויות הפרובוקטיביות שלהם, ובהן "אני שונא את בית הספר", "דפוק את השיטה" וכד'. הפעם נוספה תווית האומרת "Acab', שהם ראשי תיבות, באנגלית, של " All cops are bastards". איגוד השוטרים החזק הפעיל את השפעתו והמוצר ירד בחטף מן המדפים. צרפת מחאה כפיים.

לטענות גם גוון פוליטי, הימין רוצה משטרה חזקה ותקיפה יותר, והשמאל רוצה משטרה מכילה ומתחשבת יותר.

המשטרה נמצאת היום במרכז ההכנות של המפלגות השונות לקראת הבחירות הקרובות לנשיאות.

הנשיא מקרון אימץ השבוע המלצות של צוותים שמונו לפני כשנה לבדיקת תפקוד המשטרה. בנאומו לאומה הצהיר כי יוקם גוף פיקוח פרלמנטרי שיפקח על פעולות המשטרה, יחוקק חוק בטחון פנים שיתאים את סמכויות שירותי הביטחון לצרכים של היום, יקוצרו הליכי חקירה ותביעה, תתאפשר הגשת תלונות מקוונות, שוטרים יצוידו במצלמות, לתקציב המשטרה יתווספו מאות מיליונים, ובתוך עשר שנים יוכפל כוח השיטור.

גם לראש העיר פריס, הידלגו, שתרוץ אף היא ככל הנראה לנשיאות, מחשבות בנושאי שיטור לקראת הבחירות. היא שוקלת הקמת כוח שיטור עירוני  בהיקף של אלפי שוטרים, בתשובה לחוסר הביטחון שמרגיש חלק ניכר מתושבי העיר ש 82% מהם תומכים, על פי סקרים שערכה, בהקמת כוח כזה.

המתמודדת הנוספת, מן הימין הקיצוני, מרין לה פן עורכת ביקורים תכופים בתחנות משטרה ומצהירה על תמיכתה הבלתי מסוייגת בשוטרים ועל הצורך לחזקם, למרות חקירה פלילית שערכה לגביה המחלקה למניעת שחיתות של המשטרה לגבי שימוש בלתי חוקי בכספי האיחוד האירופי לצרכים מפלגתיים. תמיכתה של לה פן בשוטרים נושאת פירות; בסקר שנערך בקרב ששוטרים מסרו כשני שליש מן הנשאלים כי יתמכו בה בבחירות הקרובות.

עוללות נוספות השבוע:

הTGV  , הרכבת המהירה מאוד, חגגה השבוע 40 שנה לנסיעתה הראשונה. הרכבת מקצרת מרחקים במהירות 320 קמ"ש לכמאה מיליוני נוסעים בשנה .  במקרים רבים היא מייתרת טיסות בשל סידורי הביטחון וריחוק שדות התעופה ממרכזי הערים. את חגיגות יום ההולדת כיבד בנוכחותו הנשיא מקרון.

נושא תחבורתי אחר, בים, מעורר גלים בצרפת; ביטול חוזה בעשרות מיליארדים של בניית צוללות בצרפת עבור אוסטרליה, ובנייתן בארה"ב כחלק מהסכם משולש בין ארה"ב, בריטניה ואוסטרליה, והכל מבלי לשתף את צרפת בשלב הדיונים ובשלב ההחלטה. המדינה כולה נסערת; הכנסות ענק שלא תתממשנה, מקומות עבודה ובעיקר פגיעה בכבוד הלאומי. אין פוליטיקאי או שדרן שלא התייחס לנושא. שגרירי צרפת במדינות המדוברות נקראו לחזור והמהומה רבה.

וחשוב מכל אלה: הנהלת מרקס אנד ספנסר הודיעה כי חנויות החברה בצרפת תיסגרנה.

 

שתפו פוסט זה:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.